divider

Warsztaty dla dorosłych

divider
divider

ENERGIA BIAŁEGO GŁOSU warsztaty dla dorosłych

Temat warsztatów zrodził się z mojej wieloletniej praktyki wokalnej, która opiera się głównie na emisji śpiewu tradycyjnego
zwanego również śpiewem białym .
Jest to mało popularny gatunek w polskiej wokalistyce wykorzystujący niezwykle piękny i silny dźwięk głosu .
Śpiewanie białym głosem pozwala nam nie tylko przenieść się w czasie i odnaleźć nasze kulturowe ja,
ale jest także ważnym narzędziem prowadzącym do samodoskonalenie i rozwoju osobistego .
Świadome wykrzyczenie emocji, otwieranie głosu,
badanie nośności i ekspresji pozwala nam
w naturalny sposób poznać niezwykłe możliwości jakie daje śpiew tradycyjny .
Odkrywanie magicznej siły śpiewu wspólnotowego, harmonizowanie oddechu i tonu, dynamika oraz relaksacja pozwolą na przeżycie niezwykłej przygody muzycznej.
zapraszam serdecznie
Ania Broda

program warsztatów : ćwiczenia emisyjne i oddechowe,
nauka śpiewu techniką białego głosu/naturalnego,
praca z głosem , otwieranie przestrzeni dźwiękowej ,
strojenie głosu ,
repertuar tradycyjny: ballady ,pieśni obrzędowe, miłosne, kołysanki.

Ania Broda o zajęciach: Moje doświadczenia z kształtowaniem głosu mają kilkunastoletnią historię. W szkole średniej uczyłam się śpiewu operowego i podstaw emisji klasycznej. Przeżyłam przygodę z wokalistyka jazzową. W końcu odkryłam niezwykłe możliwości jakie posiada technika białego głosu. Dość szybko zdałam sobie sprawę, że najbardziej interesuje mnie indywidualna ścieżka wokalna, ciekawa barwa, brzmienie głosu i interpretacja pieśni.
W muzyce tradycyjnej mówi się „co wieś to inna pieśń”.
Bogactwo ornamentów, wariantów, rytmów dotyczy tak samo muzyki instrumentalnej jak wokalnej. Wracając do mitycznego „białego głosu” często spotykam się z pytaniem co to właściwie znaczy i jaki jest ten głos.
Najlepsze określenie jakie przychodzi mi do głowy to śpiew biały – głos naturalny, zbliżony do mowy ludzkiej, posiadający wszystkie cechy właściwe kształconemu śpiewowi tzn. użycie rezonatorów, wzmocnienie głosu, dodawanie barwy, dynamika i specyficzna skala dźwięków.

Zajęcia, które prowadzę rozbudzają naturalną muzykalność, ćwiczą pamięć melodii, uczą dyscypliny oddechu i rytmu, kształtują wyobraźnię dźwiękową.
Najważniejsza powinna być przyjemność płynąca z nauki śpiewu.
Łagodne rozwiązywanie napięć i złych nawyków głosowych. Intensywność, otwieranie i strojenie głosu. Praktyka śpiewania i słuchania w czasie wspólnego wykonywania pieśni i przełamywanie nieśmiałości w śpiewie solowym.